Den første bestigning af Mount Everest

Sir Edmund Hillary og Tenzing Norgay, bliver de første til at nå toppen af verdens højeste bjerg.

I 1953 blev en britisk ekspedition ledet af John Hunt sendt af sted med det mål at bestige Mount Everest. To af deltagerne i ekspeditionen, Sir Edmund Hillary fra New Zealand og Tenzing Norgay, en Sherpa fra Nepal, skulle blive de første til at nå toppen af verdens højeste bjerg.

hillary-norgay-summit.jpg
Skrevet af: Rasmus Bech
Opdateret den 04. maj 2025
Læst af: 108

I 1953 blev en britisk ekspedition ledet af John Hunt sendt af sted med det mål at bestige Mount Everest. To af deltagerne i ekspeditionen, Sir Edmund Hillary fra New Zealand og Tenzing Norgay, en Sherpa fra Nepal, skulle blive de første til at nå toppen af verdens højeste bjerg.

Efter måneder med hårdt arbejde og mange forsøg, blev Hillary og Tenzing udvalgt til at gøre det afgørende forsøg på at nå toppen den 29. maj 1953.

De startede tidligt om morgenen fra lejr 9, der ligger på en højde af omkring 8.500 meter. De klatrede op ad den stejle Lhotse-væg og fortsatte gennem de farlige Khumbu Icefall.

Mens de klatrede, stødte de på udfordringer, herunder snehuller og smalle kamme. De brugte isøkser og reb til at navigere gennem de farlige passager.

Da de nærmede sig toppen, blev terrænet mere udfordrende, og de blev nødt til at forcere et stejlt og eksponeret afsnit kaldet Hillary Step. Det var her, Hillary og Tenzing viste deres udholdenhed og viljestyrke.

Endelig, den 29. maj 1953, nåede Hillary og Tenzing toppen af Mount Everest. Det var et øjeblik af triumf og glæde. Hillary beskrev senere deres oplevelse med følgende ord: "Vi stod på toppen og stirrede i forundring. Et vidunderligt panorama udfoldede sig i alle retninger. Jeg havde aldrig set noget lignende."

Tenzing Norgay, der ikke talte engelsk flydende, udtrykte sin glæde ved at sige: "Jeg skal altid huske, hvad jeg følte på toppen af Mount Everest - et øjeblik af triumf for hele mit folk."

Efter at have tilbragt nogle minutter på toppen, begyndte de nedstigningen. De vendte tilbage til lejren og blev mødt med jubel og fejring fra resten af ekspeditionsholdet.

Hillary og Tenzing blev hyldet som helte for deres bedrift og blev kendt over hele verden som de første til at nå toppen af Mount Everest.

Den historiske bestigning af Mount Everest i 1953 af Hillary og Tenzing markerede en milepæl i bjergbestigningens historie og inspirerede utallige eventyrere til at udfordre sig selv og stræbe efter store mål.

Her er nogle citater fra Sir Edmund Hillary og Tenzing Norgay om deres bestigning af Mount Everest i 1953:

Sir Edmund Hillary sagde: "We knocked the bastard off!"

Dette citat siges at være Hillarys svar på spørgsmålet om, hvad der skete, da han og Tenzing nåede toppen. Det udtrykker deres triumf og følelse af at have overvundet den ultimative udfordring.

"It is not the mountain we conquer, but ourselves."

(Det er ikke bjerget, vi erobrer, men os selv.)

Hillary brugte denne sætning til at udtrykke, at bestigningen af Mount Everest handlede om at overvinde ens egne indre begrænsninger og teste ens styrke og viljestyrke.

Tenzing Norgay sagde:

"I will always remember what I felt on the summit of Mount Everest - a great sense of pride for my entire nation." (Jeg vil altid huske, hvad jeg følte på toppen af Mount Everest - en stor følelse af stolthed for hele mit land.)

Tenzing udtrykte sin glæde over at have opnået denne bedrift og betragtede det som en sejr for hele det nepalesiske folk.

"Mount Everest, you defeated us once, but I will come back and defeat you because you have grown all you are going to grow... but I am still growing!" (Mount Everest, du besejrede os en gang, men jeg vil komme tilbage og besejre dig, fordi du er nået til din maksimale højde... men jeg fortsætter med at vokse!)

Dette citat afspejler Tenzings beslutsomhed og vilje til at fortsætte med at udfordre Mount Everest og overvinde nye grænser.

Disse citater fra Hillary og Tenzing fanger essensen af deres bedrift og den dybe følelsesmæssige indvirkning, det havde på dem både personligt og nationalt.

Redaktionen anbefaler

Vandring i Nepal er en af de største oplevelser du får i livet

De fine stier i hjertet af Himalaya, der fører gennem farverige rododendronskove og hyggelige landsbyer. De stemningsfulde buddhistiske klostre og historierne om afskyelige snemænd. Ekspeditionshistorier og evige udsyn til nogle af de mest dramatiske landskaber på kloden. Vandring i Nepal er en helhedsoplevelse, der er svær at hamle op med.

Rasmus Bech

Rasmus Bech

Rasmus arbejder på Opdag Verden og er startede magasinet i 1995. Han har været i vores nabolande et utal af gange, Trekket i Nepal, i Ladahk, Marokko, med Bjerggorillaer i Rwanda, Grønland og ...

Find din næste tur her


Priser fra 17.998,-
Fællesture
Annapurna Base Camp

Annapurna Base Camp

Priser fra 35.998
Fællesture
Mera Peak 6.461 meter, Nepal

Mera Peak 6.461 meter, Nepal

Priser fra 20.995,-
Fællesture
Trek i Langtang dalen

Trek i Langtang dalen

Andre spændende artikler


VIDEO: Klatrelegende om tragedien på Everest

VIDEO: Klatrelegende om tragedien på Everest

Alle 8000+ meter bjerge på to år

Alle 8000+ meter bjerge på to år

Hvad skete der på Mount Everest i 1996?

Hvad skete der på Mount Everest i 1996?


© 2020 Opdag Verden ApS

Betalingskortlogoer