Langt ude i det nordøstlige Nepal ligger Kanchenjunga – verdens tredjehøjeste bjerg. Bjerget ligger så langt væk, man næsten kan komme, og alene tilgangen er en lille ekspedition i sig selv.
Langt ude i det nordøstlige Nepal ligger Kanchenjunga – verdens tredjehøjeste bjerg. Bjerget ligger så langt væk, man næsten kan komme, og alene tilgangen er en lille ekspedition i sig selv.
Trekket byder på dramatisk, frodig og varieret natur med alt fra tætte, junglelignende strækninger over himmelstræbende bjergpas til suset ved at stå under de is- og snedækkede sider af en vaskeægte Himalaya-gigant på grænsen til Sikkim i Indien.
Som en ekstra bonus er området ikke udviklet til turister på samme måde som mere etablerede Annapurna, Langtang, Everest og Manaslu – det betyder, at der ikke er mange trekkere i den her udkant af Nepal, så der er en del mere ro på stierne. Der sker dog fremskridt, og hvor man tidligere var nødt til at sove i telt på trekket, så er det nu blevet muligt at overnatte i tehuse. Det betyder en seng for natten samt et opholdsrum med mad og hygge for enden af hver etape.
Kipling Travel har i mere end 20 år været eksperter i Nepal, men det er kun sjette gang, at turen her bliver udbudt med dansk rejseleder. Turen varer i alt 24 dage med tid til at udforske farverige Kathmandu før og efter trekket samt ekstra dage til at akklimatisere undervejs, inden man når Kanchenjunga Base Camp i 5.150 meters højde.
Turen koster 33.998 kroner inklusiv bl.a. fly, overnatning og bærere, så man blot vandrer med en lille rygsæk.
De fine stier i hjertet af Himalaya, der fører gennem farverige rododendronskove og hyggelige landsbyer. De stemningsfulde buddhistiske klostre og historierne om afskyelige snemænd. Ekspeditionshistorier og evige udsyn til nogle af de mest dramatiske landskaber på kloden. Vandring i Nepal er en helhedsoplevelse, der er svær at hamle op med.
Har du brug for at komme i kontakt med Opdag Verden. Vi svarer typisk næste arbejdsdag.
Send os mail: Klik her...
© 2020 Opdag Verden ApS