Opdag Verden nr. 117. feb-mar 2025


OV115 forsideHvor galt kan det egentligt gå?

Hold nu fast, hvor har jeg gjort mange tåbelige ting og lavet mange begynderfejl på tur. Jeg har vandret Inkastien til Machu Picchu med en Sovepose i hånden, fordi der ikke var plads til den i min Rygsæk.

Krøbet sulten i soveposen, fordi jeg ikke kunne finde ud af at bruge min spritnye multifuel-brænder (tip: Det hjælper at bruge pumpen i brændstofflasken!). Jeg har vandret i tynde bomuldstrøjer, der blev fuldkommen gennemblødte og klamme af sved, trekket til Everest Base Camp i et par udtrådte cykelsko, og sultet fordi jeg havde alt for lidt mad med ud i øde områder.

Det sjove er, at når jeg hiver de her oplevelser frem i hukommelsen, så er det med et smil på læben. Turene var nemlig stadig fantastiske. Den dårlige planlægning og manglende viden kostede lidt på komfortkontoen, men det ødelagde ingenting. Jeg lærte blot at gøre det anderledes næste gang.

Oplevelserne her ligger så langt tilbage, at man ikke lige fandt pakkelister på det dengang spæde internet. Man kunne ikke spørge andre til råds i en Facebook-gruppe, for sociale medier var ikke opfundet endnu, og YouTube fandtes ikke. Der var ikke andet at gøre end at drage ud. Suge til sig. Komme hjem. Gentage.

Det er vidunderligt med al den viden, der er tilgængelig i dag, men jeg tror, at man skal passe på ikke at overtænke og planlægge sine ture ihjel.

At lade alle spørgsmålstegnene og usikkerhederne blive stopklodser. For hvor galt kan det egentligt gå på f.eks. en weekendtur i Danmark eller Sydsverige? Ja, man kan komme til at fryse lidt, hvis man ikke har fået det helt rigtige underlag med, og man kan blive lidt sulten, hvis man ikke har fået pakket provianten optimalt. Men man skal altså nok overleve. Og så er man blevet klogere til næste gang. Det handler om at komme ud. Så kommer alt det andet.  

I der her magasin finder du masser af gode råd til at komme ud. Du kan også læse om Belinda, der gik fra begynder til solo-vandrer på tre år. Få tips til at spare vægt i rygsækken. Et ruteforslag til en forlænget forårsweekend i det danske. Og du kan selvfølgelig også komme lidt længere ud i verden – ud på Inkastien til Machu Picchu i Peru og ud mellem de sneklædte toppe i Sareks uberørte vildmark.

God fornøjelse!

Tore Grønne


Tema

Artikler

FRA NYBEGYNDER TIL SOLO-VANDRER

FRA NYBEGYNDER TIL SOLO-VANDRER

Belinda Borup drømte om at komme på vandreture, men havde ingen erfaring
Hvad gør du ved en brækket arm?

Hvad gør du ved en brækket arm?

Vildmarkslægernes bedste råd
Forårsvandring i Jyllands ådale

Forårsvandring i Jyllands ådale

Forlænget weekend på Kyst til Kyst Stien
En genvej til Alpernes storhed

En genvej til Alpernes storhed

På vandreferie i Schladming-Dachstein
Bjørnene vågner i dag…

Bjørnene vågner i dag…

På vintertur i Sareks uberørte vildmark

© 2020 Opdag Verden ApS

Betalingskortlogoer
Tilmeld dig Opdag Verdens nyhedsbrev