Udstyrstest
Montane har opgraderet deres Minumus Nano Pull-on, som uden at være blevet mindre vandtæt, er blevet langt mere åndbar. Vi har testet jakken, der blot vejer 105 gram.
Engelske Montane laver funktionelt, let tøj og regntøj til trailløb og letvægtsvandring, og i 2026 er Minimus-serien blevet opdateret med endnu mere funktionelt stof. Hvor stoffet før havde 15.000 i både vandsøjletryk (målet for hvor vandtæt det er) og g/m²/24t (målet for åndbarhed), så er åndbarheden nu markant forbedret til 40.000 g/m²/24t, som er i den højere ende af skalaen, samtidig med at vandsøjletrykket er uændret.
Jakken vejer blot 105 gram og har en 2,5-lags-membran, som føles behagelig og fleksibel. Jakken er desuden ikke særlig støjende – noget, som kan være et irritationsmoment med den type jakker. Jakken er simpelt opbygget som en anorak med halvlang lynlås, der har den dejlige detalje, at den er tovejs.

Det betyder, at du kan åbne den nedefra og få luft ind her. De elastiske afslutninger i ærme, liv og hætte er ikke justerbare, men sidder alle fint til. Jeg ville dog godt ofre 10 gram ekstra for justering i liv, hætte og ærmeafslutninger – primært for at kunne ventilere og tilpasse bedre efter vejrforholdene.
Åndbarheden i stoffet føles god, men som på alle membran-regnjakker så aftager den ved vedvarende regn. Her kan jeg godt savne lidt flere ventilationsmuligheder. To-vejs-lynlåsen i halsen giver noget, men justering i livet og ærmerne ville forbedre luftgennemstrømningen, så man ikke sveder så meget, når vejret er varmt og fugtigt. Da jakkens inderside er så behagelig, føles jakken dog aldrig rigtig klam sammenlignet med 2-lags-modeller.
Jakken gør sig rigtig godt som ”hvad nu hvis”-jakke på alle slags dagsture, vandring under lidt varmere himmelstrøg, med let oppakning, under trailløb eller fastpacking. Den opfylder de krav, en del længere løb har til at pakke en ekstra regnjakke, og fungerer også fint som vindjakke i køligt og blæsende vejr.
Prisen på 1.200 kroner er også god, og sammen med Minimus Nano-bukserne har du et regnsæt på lige omkring 200 gram. Så skal du på camino-tur, vandre mod syd, løbe trail- eller ultraløb, eller vil du spare gram i rygsækken, uden det skal koste alt for meget, er jakken et godt bud.
Montane Minimus Nano Pull-On er en let (105 gram!) jakke, der ånder godt, har gode detaljer, fylder lidt og kommer med et særdeles rimeligt prisskilt. Den passer virkelig godt til ultraletvægteren, trail-løberen og på alskens dagsture.
1: Skandale. Skulle aldrig være lavet
2: Ringe. Øv!
3: Dumpet. Sløjt og sjusket
4: Bestået, men kun lige
5: Udmærket, men også kun det
6: Godt produkt, plads til forbedringer
7: Gennemarbejdet og lækkert
8: Produktet fortjener applaus
9: Wow, vi er imponerede
10: Perfekt. Det bliver ikke bedre!
Udstyret her er udvalgt i samarbejde med grejeksperter fra Eventyrsport. Partnerskabet sikrer, at du som medlem af Opdag Verden får 10 % rabat på alle ikke-nedsatte varer + medlemstilbud på særligt udvalgte produkter.
Har du brug for at komme i kontakt med Opdag Verden. Vi svarer typisk næste arbejdsdag.
Send os mail: Klik her...
© 2020 Opdag Verden ApS