Udstyrstest
Dunjakken her er lavet til de rigtig kolde ture – og til dem, klarer den sig virkelig, virkelig flot. Samtidig har vi at gøre med en jakke i meget høj kvalitet og med gode detaljer.
Helly Hansen Odin Polar Down Jacket er en dunjakke lavet til rigtig kolde forhold i bjergene. Medmindre du er en frossenpind, så vil den specialiserede jakke for det meste være for varm til herhjemme, og fordi den er så varm og isoleret, så bliver bevægelsesfriheden begrænset lidt, når man har den på.
Det er altså en jakke til brug i pauser og lejr, når man bestiger bjerge, isklatrer, er på vinterfjeld eller måske højt mod nord på jagt efter nordlys på himlen. Som det er tilfældet med alt andet udstyr, skal jakken selvfølgelig tilpasses behovet, og når man kigger på jakkens evner og ydelse inden for sin kategori, så gør den det flot. Der er tale om god kvalitet, gode lommer og fine detaljer.
Jakken er lavet i et relativt let polyamid-yderstof, er fyldt med højkvalitetsdun, 850 fillpower, og designet i en bokskonstruktion. Den har justering både nederst og i livet samt ved ærmeafslutninger og hætten.

Der er tre yderlommer, og de to store håndlommer er foret med blød fleece. Den lille brystlomme passer fint til mobilen eller lignende. De to indre mesh-lommer sidder højt på den nederste del af brystkassen og gør tørring af f.eks. handsker nemt. Man kan også bruge den til at holde en lille vanddunk varm. Der er små sneskørter indbygget i ærmerne, så sne ikke trækker ind her.
Generelt er der tænkt over detaljerne på jakken, men der er heller ikke flere end nødvendigt. Jeg kunne måske godt tænke mig, at den gik lige lidt længere ned, men igen er den lavet til formål, hvor man måske har en klatresele på, hvis man bestiger kolde bjerge eller isklatrer, og til det giver snittet god mening.
Skal du på tur til Toubkal, Himalaya eller andre steder, hvor temperaturen kan komme i bund, så giver jakken rigtig god mening. Det er en meget varm jakke, som vejer næsten et kilo, men i forhold til varmen, den giver, er det stadig relativt let.
Mangler man en rigtig varm jakke til vinterfriluftsliv, så er Helly Hansen Odin Polar Down et godt bud. Det er en jakke af høj kvalitet, som yder glimrende, og hvor meget lidt kunne være gjort bedre. Prisen er høj, men det samme er ydelsen – og skal man have kvalitetsdunjakke af den kaliber, så er det nu engang, hvad det koster.
1: Skandale. Skulle aldrig være lavet
2: Ringe. Øv!
3: Dumpet. Sløjt og sjusket
4: Bestået, men kun lige
5: Udmærket, men også kun det
6: Godt produkt, plads til forbedringer
7: Gennemarbejdet og lækkert
8: Produktet fortjener applaus
9: Wow, vi er imponerede
10: Perfekt. Det bliver ikke bedre!
Udstyret her er udvalgt i samarbejde med grejeksperter fra Friluftsland og Eventyrsport. Partnerskabet sikrer, at du som medlem af Opdag Verden får 10 % rabat på alle ikke-nedsatte varer + medlemstilbud på særligt udvalgte produkter.
Har du brug for at komme i kontakt med Opdag Verden. Vi svarer typisk næste arbejdsdag.
Send os mail: Klik her...
© 2020 Opdag Verden ApS