Omtale
Mafate Hike kombinerer Hokas karakteristiske bløde affjedring med robust konstruktion og er designet til lange, tekniske ruter og varieret terræn, hvor komfort, stabilitet og beskyttelse er altafgørende for den gode oplevelse.
Mellemsålen er lavet med PU-skum, der giver en komfortabel, men stadig stabil platform, som yder god støtte på for eksempel lange dage i bjergene. Den aggressive Vibram-ydersål sikrer glimrende greb – også når underlaget bliver vådt.
Du kan dermed trygt navigere på såvel sten som rødder og løs jord. Samtidig beskytter skoens rockplate mod skarpe genstande på stien, og de ekstra forstærkninger ved tåen og hælen øger holdbarheden, selv hvis du giver skoene lidt tæv.
Overdelen er fremstillet i et stærkt og åndbart materiale, og polstring omkring ankel og pløs sikrer en behagelig pasform. Snøresystemet gør det nemt at justere tætheden, som du lyster.
Pris 1.899 kr.
Udstyret her er udvalgt i samarbejde med grejeksperter fra Eventyrsport. Partnerskabet sikrer, at du som medlem af Opdag Verden får 10 % rabat på alle ikke-nedsatte varer + medlemstilbud på særligt udvalgte produkter.
Har du brug for at komme i kontakt med Opdag Verden. Vi svarer typisk næste arbejdsdag.
Send os mail: Klik her...
© 2020 Opdag Verden ApS