Rundtur i Zillertal Alperne

Et fantastisk vandre-eventyr i Alpeland


Denne tre dages tur langs en rigtig godt afmærket rute i Østrigs smukke og storslåede natur er lige hvad lægen har ordineret, hvis man har rejsefeber. Her er højt til himlen og forrygende udsigter til dale med grønne græstæpper og bjerge med sne på toppen.

Tre dage med vandring i meget varieret natur. Etaperne er ikke så lange, så alle kan være med. Turen er en del af vandreruten Peter Habeler Runde, der er en 56 kilometer lang tur fordelt på seks etaper.

Området i Zillertal Alperne er naturpark og byder på bjergsider med fine alpin-blomster, grønne dale, gletsjere og alpetoppe.

Ruten er markeret med rød/hvide markeringer på klipper og sten, og hist og her et skilt eller en varde. Der er masser af markeringer, specielt på de steder hvor der ikke er en egentlig sti, men hvor ruten går på tværs af store stenskred.

Overnatning forgår i hytter i bjergene, hvor der også serveres mad og drikke.

Hytterne ligger smukt placeret, med gode muligheder for at sidde ude og nyde udsigten, når dagens etape er gået. Der er et stort og varieret udvalg af snacks, mad og drikkevarer i hytterne, så man kan få fyldt depoterne op igen.

Der er gode chancer for at se murmeldyr. Flere steder har de deres huler lige ved siden af stien, og render rundt på klipperne omkring dem.

Der er mange vandreruter i området, så turen kan udvides med alt fra små afstikkere til den nærmeste alpetop til flere dages vandring mod andre hytter.


Aktivitet

Vandretur


Land

Østrig


Turlængde

27 km


Tid

3 dage


Type

Ruteforslag


Pris


Denne tur er bedst i:

  • Juli
  • august

Dag for dag


Dag 1: Schlegeis Stausee – Pfitscherjoch Haus (8 km)

Turen starter ved den kunstige sø Schlegeis Stausee i 1790 meteres højde. Herfra følger man stien langs floden i bunden af dalen, der stiger lige så langsomt op mod Pfitscherjoch Haus i 2276 meters højde. Stien er god og nem at følge. Det er først til sidst, at det bliver lidt stejlt og ujævnt.

Efter cirka seks kilometer kommer man forbi en lille hytte, Lavitzalm, hvor det er muligt at købe noget at spise og drikke.

Et par hundrede meter før man når frem til Pfitscherjoch Haus, krydses grænsen til Italien, hvor hytten ligger. Det er en rigtig dejlig hytte, med en meget hyggelig stemning, og der er et stort og varieret udvalg af snacks, mad og drikkevarer.

Pfitscherjoch Haus blev bygget i 1888 og har været familieejet lige siden, nu i femte generation.

Dag 2: Pfitscherjoch Haus – Olpererhütte (9 km)

Fra Pfitscherjoch Haus går turen retur til Østrig, og man traverserer på tværs af bjergene mod Olpererhütte (2389 moh). På lange stræk går man i store stenskred, hvor man skal holde øje med, hvor man sætter fødderne.

Den første del af turen byder ikke på de helt store stigninger, men cirka halvvejs skal man et par hundrede højdemeter ned, for straks at gå op igen.

Olpererhütte ligger virkelig smukt, og er et meget populært sted. Man kan gå op og ned på dagstur fra Schlegeis Stausee, så midt på dagen, kan der være mange mennesker. Det tynder dog ud om aftenen, hvor det kun er de overnattende gæster, der er tilbage. Aftensmaden indtages i spisesalen, hvor de store panoramavinduer indrammer bjergene på den anden side af dalen.

Lige bagved Olperhütte ligger den nok mest fotograferede bro i Alperne. Et rigtig Instagram hot spot. I den rigtige vinkel, med bjergene og Schlegeis Stausee i baggrunden, ser det mere dramatisk ud, end det egentlig er. Men udsigten fejler bestemt ikke noget.

Dag 3: Olpererhütte – Schlegeis Stausee (10 km)

Fra Olpererhütte går vi lidt op, krydser ”Instagram-broen” og følger stien videre. Landskabet er græs og sten med lidt farverige alpin-blomster spredt ud.

Efter cirka 3,5 kilomter kommer man forbi turens højeste punkt i 2638 meters højde. Ikke at man lægger specielt meget mærke til det, det er bare langs stien.

Kort efter, cirka halvvejs på etapen, ligger Friesenberghaus (2498 moh), hvor man kan få noget at spise og drikke. En lille hyggelig hytte hvor spiserummet oser af alpe-hygge. Det er også muligt at overnatte her.

Herfra går det nedad resten af vejen. Man rammer trægrænsen og på få hundrede meter skifter landskabet fuldstændig. Fra stenede bjergsider til gran- og fyrretræer og duften af harpiks.

Læs artikel

På hyttetur i alpeland

På hyttetur i alpeland

Vandring i Østrig

Turen er kun tilgængelig for Plus-medlemmer

Bliv medlem og få adgang til Opdag Verden

Opdag Verden + magasin

Som Plus-medlem af Opdag Verden har du adgang til ruter 

Ruterne indeholder viden som:

Sæson, hvornår er det godt at tage på tur. 
Hvor er Lejrpladser og er der vandrehjem, hytter eller anden overnatning. 
Hvor kan jeg få mad og vand på turen.
Transport til og fra ruten.
Links til mere info.
Kort over ture & GPX fil du kan bruge på din GPS.
Fotos fra turen.

Udover Turbasen får du magasinet 6 gange om året, rabat på ture, kurser, grej og meget mere, klik videre til Bliv medlem og se hvad du får for 299 om året.

Værd at vide


Værd at vide

Der er mange hytter i området, så er man ude i god tid, kan turen sagtens udvides.

Vi købte et kort over området i Mayrhofen.

Der findes flere forskellige, men valget faldt på ”Mayrhofen, Tuxer Tal og Zillergrund” i 1:25.000 fra Kompass.

Vi havde også lagt ruten ind på Topo GPS på telefonen.

Hytterne åbner som regel midt i juni og lukker igen slut september/start oktober.

Tjek deres hjemmesider for præcise datoer, da det varierer fra år til år og hytte til hytte:

Overnatning i hytter

Turen går fra hytte til hytte.

Det er ikke tilladt at sove andre steder, da området er nationalpark.

Der skal bookes sovepladser på forhånd - og i god tid.

Her er de tre hytter undervejs:

  1. Pfitscherjoch Haus 
  2. Olpererhütte
  3. Friesenberghaus 

Mad og vand på turen

Det er kun muligt at proviantere i hytterne undervejs samt i den lille kiosk, Jausenstation Zamsgatterl, der ligger, lige hvor turen starter.

Transport til Zillertal Alperne

Turen starter og slutter ved Schlegeis Stausee. Her er en stor parkeringsplads, hvis du kommer i egen bil.

Det er også muligt at tage bus 4102 fra Mayrhofen. Køreplaner findes her

Log ind