Omtale
Vi elsker produkter, der forsøger noget anderledes.
Sherpa vender tilbage med et isolerende lag i en kombination af dun og fiber for at få de bedste egenskaber fra begge lejre.
Isoleringen hedder PrimaLoft® Silver og består af 60 % vandafvisende dun med en fyldkraft på 750 og 40 % Primaloft® fibre. Det geniale ved denne blanding er, at de syntetiske fibre holder formen, selvom de bliver våde, mens dunene giver en høj åndbarhed og lav vægt.
Udover de mange fede egenskaber, så er der tydelige spor efter Sherpas nepalesiske rødder. Foret i jakken er med et lokalt mønster af en endeløs knude, og derudover er hele jakken præget af bedeflag.
De har stor betydning for sherpaerne, da de ifølge deres tro giver beskyttelse til dem, der bærer det.
1.999 kr. / www.eventyrsport.dk
Udstyret her er udvalgt i samarbejde med grejeksperter fra Friluftsland og Eventyrsport. Partnerskabet sikrer, at du som medlem af Opdag Verden får 10 % rabat på alle ikke-nedsatte varer + medlemstilbud på særligt udvalgte produkter.
Har du brug for at komme i kontakt med Opdag Verden. Vi svarer typisk næste arbejdsdag.
Send os mail: Klik her...
© 2020 Opdag Verden ApS
Bliv inspireret og hold dig opdateret. Du får spændende artikler, aktuelle nyheder og eksklusive tilbud direkte i din indbakke.
Få indsigt i kommende aktiviteter, ture og foredrag med Opdag Verden – og få mulighed for at være blandt de første til at tilmelde dig.