Er du vild med bjergbestigning og bjergbestigningshistorie, så kast et blik på hjemmesiden www.mountains.dk.
Er du vild med bjergbestigning og bjergbestigningshistorie, så kast et blik på hjemmesiden www.mountains.dk.
Siden, der har eksisteret i en årrække, er nemlig blevet relanceret, og du kan gå på opdagelse i historier om alverdens bjerge set gennem danske briller. Du kan slå såvel bjerge over hele kloden op, finde baggrund og fakta om bjerget og se, hvilke danskere, der i tidens løb har givet sig i kast med at nå til tops.
Du kan også slå danske bjergbestigere op og se mere om deres bedrifter ude på tinderne.
Prøv de næste 3
Opdag Verden magasiner
Direkte i din postkasse
i 6 måneder for 99 kr.
Du kan annullere, når du vil. Der er ingen binding.
Allerede eller tidligere medlem?
Derudover er der blog med bjergnyheder og en side særligt dedikeret til The 7 Summits; det højeste bjerg på hvert af de syv kontinenter.
”Helt tilbage i start 90’erne var der ingen, som havde det samlede overblik over, hvem der havde været på bjergbestigningsekspedition i Himalaya, hvem der havde været på toppen, og hvem der vendte om. Det satte jeg i system ved at tale med venner, skrive til og interviewe mange danske klatrere. Det blev til et hæfte og siden en hjemmeside.
Den historiske del er selvfølgelig fantastisk, men nu er det muligt selv at uploade sin historie, billeder og links, så der er større brugerinvolvering. Og så er det sjovt at følge, hvor mange danskere der søger magneterne, f.eks. Everest og Ama Dablam, og hvor få der afsøger afkrogene. Altså, følge udviklingen i dansk ekspeditionsmiljø og glæden ved danskebjergbestigningsekspeditioner i Himalaya og Seven Summits, som jeg også har inkluderet,” fortæller Lars Gundersen, der står bag hjemmesiden.
Har du brug for at komme i kontakt med Opdag Verden. Vi svarer typisk næste arbejdsdag.
Send os mail: Klik her...
© 2020 Opdag Verden ApS