Med mere end 6500 øer, holme og skær er Vegaøerne i Norge et eldorado for kajakroere. For landkrabber byder øriget på vandring, cykling og en helt særlig verdensarv.
Med mere end 6500 øer, holme og skær er Vegaøerne i Norge et eldorado for kajakroere. For landkrabber byder øriget på vandring, cykling og en helt særlig verdensarv.
Klokken har for længst passeret midnat, da vi når op på toppen af fjeldet. Alligevel hænger solen stadig et godt stykke oppe over horisonten og forsyner vores sene aftentur med dagslys. Vi har forladt vores kajakker og lejrplads for at klatre op på toppen af Vegsteinfjeldet på den norske ø Vega.
Under os udgør landskabet et tredimensionelt kort over farvandet, som vi har roet rundt i de seneste dage. Vi peger forskellige steder på ’kortet’ og diskuterer ivrigt, hvilken vig vi camperede i dagen før, hvorhenne vi så en odder og hvor vi badede i det iskolde, norske havvand.
Under vores kajaktur ved Vegaøerne lader vi os i det hele taget begejstre en masse. Vi møder flere havørne, oddere, råvildt, gæs og en lang række andre fugle.
Ørne, oddere og lyserøde nætter
Vegaøerne ligger spredt ud for den norske Helgelandskyst – lidt syd for polarcirklen. Området er på i alt 1037 km2, men kun 69 km2 er land – resten er dækket af krystalklart havvand, som udgør et glimrende rejsemål for kajakroere med hang til smukke udsigter.
Mens nattehimlen bliver mere og mere lyserød, går vi tilbage mod den lille vig, hvor vi har trukket kajakkerne i land for natten. Pludselig standser Marie – den ene halvdel af vores kajakduo. Hun har fået øje på en stor havørn, som sidder i en lysning få meter foran os.
Læs denne artikel gratis
Få et Basismedlemskab og
læs alle artikler og
få E-posten helt gratis.
Indtast dine oplysninger herunder for at tilmelde dig BASIS Medlemskab.
Allerede eller tidligere medlem?
Har du brug for at komme i kontakt med Opdag Verden. Vi svarer typisk næste arbejdsdag.
Send os mail: Klik her...