Klippeklatring (og nye venner) i Pakistan

’Den modvillige fundamentalist’

4.jpg
Skrevet af: Jens Jacob Simonsen
Opdateret den 14. maj 2021
Læst af: 13263

Jens Jacob Simonsen blev udstationeret i Islamabad. Han fandt nogle overvejende langskæggede, overvejende religiøse, overvejende Taliban-sympatiserende pakistanske fyre med hang til klatring. Og så tog han ud på klippevæggene med dem.

I medierne er Pakistan mest kendt for spektakulære terrorangreb – herunder et selvmordsbombe-angreb på den danske ambassade i 2008 i forbindelse med tegningesagen –, religiøs sunni-fundamentalisme, for sin støtte til afghansk Taliban, et anspændt forhold til Indien, et kæmpe militærbudget, et skrøbeligt, men efterhånden rodfæstet demokrati, sine atomvåben og for en befolkning på cirka 200 millioner, der vokser med, hvad der svarer til den samlede danske befolkning – hvert år. 

Men Pakistan har også fem af verdens 14 bjerge på over 8000 meter: K2, Nanga Parbat, Gasherbrum I, Gasherbrum II og Broad Peak samt mere end 100 bjerge over 7000 meter, hundredvis, hvis ikke tusindvis, af ubestegne bjerge og toppe og selvfølgelig Trango Tower plus masser af andre kendte klatreruter og toppe i Karakoram.

ikon hængelås

PRØV DANMARKS BEDSTE
OUTDOORFÆLLESSKAB

Opdag Verden Magasinet

Bliv medlem af Opdag Verden
fra 299 kr. om året.

Du får:

Allerede medlem?

Andre spændende artikler


Bjergbestigning i Pakistan - Nanga Parbat

Bjergbestigning i Pakistan - Nanga Parbat

Det dødelige bjerg vandt

Det dødelige bjerg vandt

Vinterbestigning af The Savage Mountain

Vinterbestigning af The Savage Mountain

Kundeservice

Har du brug for at komme i kontakt med Opdag Verden. Vi svarer typisk næste arbejdsdag.

Send os mail: Klik her...

 


© 2020 Opdag Verden ApS

Betalingskortlogoer