Klatring i Chamonix, Mer du Glace

Der er en helt speciel atmosfære i Chamonix. På hvert gadehjørne ligger et guidebureau, en klatre- eller en skibutik, og om sommeren strømmer folk fra hele verden til Alpernes hovedstad for at give sig i kast med bjergenes udfordringer. En af de mange muligheder er en guidet gletschervandring på Mer du Glace.

4927039-Pedro-.jpg
Skrevet af: Peter Christiansen
Opdateret den 07. apr 2022

Der er en helt speciel atmosfære i Chamonix. På hvert gadehjørne ligger et guidebureau, en klatre- eller en skibutik, og om sommeren strømmer folk fra hele verden til Alpernes hovedstad for at give sig i kast med bjergenes udfordringer. En af de mange muligheder er en guidet gletschervandring på Mer du Glace.

"Voulez vous descendre une cravasse?" Min guide, Gérald, kigger spørgende på mig og peger ned I en dyb gletscherspalte, der forneden snævrer sig ind til en smal, sort sprække. Jeg nikker, og Gerald går i gang med at sætte sikringer i isen, et stykke oven for kanten. Med sin isøkse skraber han gletscherens overflade fri for småsten, så han kommer ned til ren krystalblå is. Derefter tager han to isskruer frem og sætter dem med en halv meters mellemrum. Hver af de cirka tyve centimeter lange aluminiumsskruer er hule indvendigt, og de koster en mindre formue - den næste times tid er de vores "livsforsikring". Isskruerne er forsynet med øjer, og disse forbindes med slynger og karabinhager, så der etableres en dobbeltsikring for det tov, som Gerald til sidst kaster ned i gletscherspalten. Han tager selv den første tur og rappeller ned.

Jeg sætter tovet fast i min karabinhage, tjekker at sikringen er skruet i bund, vender ryggen til sprækken og læner mig baglæns ud over kanten. Med små hop kommer jeg ubesværet ned ad isvæggen. Gérald fortæller, at sprækken sandsynligvis fortsætter 40-50 meter længere ned, så vi tager en lille sten og triller ned i det sorte hul. Vi kan høre, at den bare fortsætter og fortsætter og fortsætter. Heldigvis er der for smalt til, at kroppen kan klemme sig længere ned, så vi forbereder os på at klatre op igen.

ikon hængelås

Prøv de næste 3
Opdag Verden magasiner

Opdag Verden Magasinet

Direkte i din postkasse
i 6 måneder for 99 kr.

Du kan annullere, når du vil. Der er ingen binding.

Allerede eller tidligere medlem?

Øksen sidder sikkert i den krystalblå is

Turen op foregår som isklatring, så jeg tager en isøkse i hver hånd, hugger dem med fuld kraft ind i isen, mens jeg sparker højre fod hårdt ind i den frosne væg. Piggene fra mine steigeisen - den metalskinne med spidse pigge, der er spændt under mine støvler - kiler sig fast, så jeg kan støtte på foden og hvile lidt. Det er hårdt, og mælkesyren kommer frem i armene, mens sveden driver ned ad ryggen.

IMG_4297.jpg

"Se nu her," siger Gérald og tager fat i sine egne isøkser, "med den rigtige teknik skal man slet ikke bruge så mange kræfter."

Han laver kun et par hug med isøkserne, og et enkelt spark i isen er tilstrækkeligt til, at støvlernes steigeisen også finder fæste. Ved at bruge benene frem for armene kommer han let og elegant op.

Jeg forsøger nu at slappe mere af og stoler på, at udstyret nok skal holde. Øksen har en fantastisk evne til at sidde godt, hvis man bare rammer isen i den rigtige vinkel, og mine steigeisen er skarpe nok til at give et sikkert fodfæste. Pludselig er det meget lettere, og jeg begynder at nyde turen. Den næste times tid leger vi med forskellige ruter af varierende længde og sværhedsgrad.

 

En centimeter i timen

Den store gletscher, Mer du Glace, er blot en af flere gletschere på Mont Blanc-massivet. Den udgår fra den 3842 meter høje "nål", Aiguille du Midi, og snor sig via Vallée Blanche ned ad mod dalen - en tur på cirka 16 kilometer. I bunden smelter den og skaber en rivende strøm i Arve-floden - noget, raftingbureauerne nyder godt af.

Man kan vælge at gå hele turen op, men det tager flere timer, så om morgenen har vi 'snydt' lidt og taget den 100 år gamle tandhjulsbane, der fører op til kanten af gletscheren. Kanten af gletscheren er dog lidt af en overdrivelse, for den ligger 100 højdemeter under togets endestation. På grund af de sidste årtiers klimaforandringer er gletscheren svundet meget ind og ligger nu langt under os. En række stålstiger er fastgjort til den glatte bjergside, og via disse kravler vi ned og tager vores udstyr - steigeisen, hjelme, klatreseler, sikringsreb og isøkser - frem.

Det vrimler med mennesker på Mer du Glace. Adskillige grupper samt enlige klatrere bevæger sig over isen. Gletscheren er absolut ikke glat, ren og krystalblå på overfladen. På turen ned fra Aiguille du Midi har den trukket en masse sten, jord og grus med sig, der nu ligger overalt. Men et kig ned mod dalen afslører en fantastisk udsigt. I bunden er dalen grøn og frodig, oven over os tårner enorme snedækkede bjergtoppe sig op, og mange steder bevæger vandfald sig ned over klippesiderne. Mer du Glace bevæger sig med en hastighed af en centimeter i timen - altså en meter på fire dage. Derfor går der mange år, inden et klippestykke fra toppen af Aiguille du Midi skylles ud i Arve-floden. Unikke fund som Ötzi, den 5300 år gamle kriger, der pludselig kom ud af en gletscher på grænsen mellem Østrig og Italien, har man dog endnu ikke gjort i Chamonix.

 

Grundig uddannelse

I Frankrig uddannes de fleste guider på 'Ecole National du Ski et Alpinisme' i Chamonix. En afgangseksamen herfra giver kompetence til at lede ekspeditioner overalt - også i Himalaya, hvor Gérald har været flere gange. Man uddannes i blandt andet glaciologi, klatreteknik, sikkerhed og meteorologi, så du er i sikre hænder, når du lejer en autoriseret guide.

Bortset fra de mere grænseoverskridende ekspeditioner kræver det ingen specielle færdigheder at deltage i byens store udbud af aktiviteter. De fleste aktiviteter, som for eksempel canyoning, klatring og gletschervandring, kan udføres på forskellige niveauer, og guiderne er gode til at bedømme gæsternes færdigheder, når man sammen bevæger sig rundt i højderne.

 

IMG_4272.jpgMange aktivitetsmuligheder

Stemningen er meget speciel i Chamonix. Om morgenen søger masser af byens gæster op i bjergene, iklædt hjelme og udstyret med klatrereb, karabinhager og isøkser. Folk i alle aldre og af vidt forskellig nationalitet gør det, og om eftermiddagen syder det af liv på byens mange udendørs caféer, hvor klatrerne nu sidder og fortæller røverhistorier om dagens bedrifter.

Også Gérald og jeg havner efter turen til Mer du Glace på en bar, bestiller cappuccino og underholder hinanden med de udfordringer, vi hver især har en forkærlighed for. Gerald fortæller om sine mange oplevelser på Mont Blanc, sine bestigninger i Nepal samt om turen op ad Mer du Glace - en tur, der varer to dage, og hvor man overnatter i et refugium midtvejs. Et ophold i Chamonix er stærkt vanedannende. Omgivelserne er utrolig smukke, naturkræfterne tæt på og byen charmerende. Så sæt rigeligt med dage af, hvis Alpernes hovedstad skal besøges.

 

Andre spændende artikler


Roadtripping og klatring i USA

Roadtripping og klatring i USA

Klatretur i Norges Molladalen

Klatretur i Norges Molladalen

Ny superrekord på Denali

Ny superrekord på Denali

Log ind