• Hjem
  • Artikler
  • På langtur gennem fire norske fjeldområder

På langtur gennem fire norske fjeldområder

En MASSIV tur i fjeldet

Tag med Mikkel Mandrup Fogt på sensommereventyr i Norge. Her vandrer han den 350 kilometer lange rute, MASSIV, sover i telt, møder nye vandrevenner, kigger indenfor i hyggelige bjerghytter og suger det ene storslåede landskab efter det andet til sig.  

Skrevet af: Mikkel Mandrup Fogt
Opdateret den 25. jan 2023
Læst af: 5117

Tag med Mikkel Mandrup Fogt på sensommereventyr i Norge. Her vandrer han den 350 kilometer lange rute, MASSIV, sover i telt, møder nye vandrevenner, kigger indenfor i hyggelige bjerghytter og suger det ene storslåede landskab efter det andet til sig.  

 Der hang et dovent gråvejr over fjeldet, men jeg glædede mig til endelig at skulle på langtur igen. Forude lå den relativt nye, norske langdistancerute, MASSIV, der blev etableret i 2015 og fører én gennem fire storslåede naturområder. Året forinden havde jeg vandret Pacific Crest Trail i USA. Jeg havde indstillet mig på, at 350 kilometer gennem Norge ikke helt kan sammenlignes med et 4.300 kilometer langt vildmarkseventyr på fem måneder, men jeg var sulten på eventyr og glædede mig til at udforske Massiv. 

Den klare bjergluft, de rislende elve og udsigten til endelig at være på langtur igen gjorde gråvejret overkommeligt, og efter en stigning på 800 højdemeter nåede jeg plateauet ved Illvatnet. Pludselig befandt jeg mig i et fuldstændigt white-out. Selvom det var sensommer, lå der stadig en del sne i terrænet. Det var ikke besværligt, men en kær reminder om, hvor omskiftelig naturen kan være. Jeg vandrede et par kilometer i august-sneen og nåede Nørdstedalen og et smukt, råt og storslået landskab, der både bød på let vandring ad grussti samt noget af det mest bøvlede vandring på hele ruten.

Det krævede ekstra fokus at balancere på de store klippestykker, der var blevet våde og glatte i regnen. Jeg nåede frem til Nørdstedalsleter efter 24 kilometer og lige i tide til at nyde solnedgangen. Den hytteansvarlige var ikke just glad for, at jeg ikke havde forhåndsbooket, men blødte lidt op, da han fandt ud af, at jeg bare ville sove i telt udenfor. På grund af corona krævede DNT, at man forhåndsbookede de betjente hytter, og jeg ville helst ikke være bundet af en tidsplan. Samtidig ville jeg have muligheden for at kunne sove ude i terrænet.

ikon hængelås

PRØV DANMARKS BEDSTE
OUTDOORFÆLLESSKAB

Opdag Verden Magasinet

Bliv medlem af Opdag Verden
fra 299 kr. om året.

Du får:

Allerede medlem?

Find din næste tur her


fra 3.695,-
Fællesture
Lofoten på langs med telt

Lofoten på langs med telt

Ruteforslag
Langsua nationalpark, ugetur i hytte eller med telt

Langsua nationalpark, ugetur i hytte eller med telt

Ruteforslag
Sylan rundt på grænsen mellem Norge og Sverige

Sylan rundt på grænsen mellem Norge og Sverige

Andre spændende artikler


 11 af verdens længste vandreruter

11 af verdens længste vandreruter

Gruppedynamik

Gruppedynamik

Jagten på nordlys

Jagten på nordlys

Kundeservice

Har du brug for at komme i kontakt med Opdag Verden. Vi svarer typisk næste arbejdsdag.

Send os mail: Klik her...

 


© 2020 Opdag Verden ApS

Betalingskortlogoer