Vandrefolket kan groft sagt deles op to: Der er dem, der vandrer med Telt, og der er dem, der hellere vil have tag over hovedet, en rigtig seng, et varmt bad og god mad.
Vandrefolket kan groft sagt deles op to: Der er dem, der vandrer med Telt, og der er dem, der hellere vil have tag over hovedet, en rigtig seng, et varmt bad og god mad.
Jeg har i mange år svoret til teltet - og gør det i høj grad stadig, selvom jeg som turleder også har været på mange ture med overnatning indendørs. Jeg håber her at give lidt indsigt i telttosserierne.
Man kan unægtelig komme steder hen, der er lidt vildere og mere uberørte, når der ikke skal være bygninger og andet med jævne mellemrum. Den ro, uforstyrrethed og vildhed er noget, som mange mennesker i dagens Danmark aldrig oplever. Og det er altså noget helt specielt at opleve dyr og landskaber derude, hvor man blot er gæst.
Det gælder selvfølgelig specielt i lande med allemandsret og lignende, hvor man må slå telt op de fleste steder. Det giver en frihed i forhold til planlægning og afvikling af turen, hvor vejr og dagsformen varierer - og så giver det også lidt økonomisk frihed på de sparede overnatninger.
Man kommer tættere på naturens rytmer og gang; solen, dyrene, vind, vejr. Man føler sig udsat og indvævet på en anden måde. Vi er så beskyttede i vores hverdag. Af huse, biler og andre bekvemmeligheder. Alt er meget nemt, og vi er ret fjerne fra miljøet omkring os.
Det er i dag relativt let at komme ned i en vægtklasse, hvor det ikke er ubehageligt at bære. De fleste kan til weekendture fint komme ned på 10 kilo og lavere, og på ugeture på 15 kilo og herunder. Og man kan sagtens komme endnu længere ned, uden det går ud over komfortet i lejr. Læs fx opdag verdens ultraletvægtsklumme 10 principper for ultraletvægtsvandring | Få gratis inspiration og viden på opdagverden.dk
Heldigivs findes der i dag rigtig meget fint udstyr. Du finder gode, lette underlag - husk, at for de fleste er en ”wide” model af underlag en fordel. Og der findes behagelige Soveposer - og synes du, at Soveposer er klaustrofobiske så prøv en quilt: To quilt or not to quilt… | Få gratis inspiration og viden på opdagverden.dk
Der er mange gode grunde til ikke at tage på telttur, men er man nysgerrig, så prøv det af. Vi har mange gode ture herhjemme i Darnmak - og der kommer hele tiden flere til - hvor man kan prøve det af under lettere forhold. Så ud og prøv af om telttur er noget, der dur for dig.
Har du brug for at komme i kontakt med Opdag Verden. Vi svarer typisk næste arbejdsdag.
Send os mail: Klik her...
© 2020 Opdag Verden ApS
Bliv inspireret og hold dig opdateret. Du får spændende artikler, aktuelle nyheder og eksklusive tilbud direkte i din indbakke.
Få indsigt i kommende aktiviteter, ture og foredrag med Opdag Verden – og få mulighed for at være blandt de første til at tilmelde dig.